UAM ZAKŁAD  FRAZEOLOGII   I   KULTURY  JĘZYKA  POLSKIEGO Instytut Filologii Polskiej
Collegium Maius
ul. Fredry 10
61-701 Poznań

s. Małgorzata Wojtaszek
s. dr Małgorzata Wojtaszek
e-mail: mwojtaszek83@gmail.com



(aktualizacja 31.10.2019 r.)

O sobie

W czerwcu 2014 roku ukończyłam filologię polską o specjalności dziennikarskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, broniąc pracę magisterską zatytułowaną Portret komunikacyjny księdza biskupa Grzegorza Rysia. Uruchomione w analizach różne płaszczyzny lingwistycznych, szczególnie zaś pragmalingwistycznych i retorycznych dociekań (w tym elementy sytuacji nadawczo-odbiorczej, wartościowanie, środki retoryczne, typy wykorzystywanych aktów mowy, potoczność i humor) były obiektem moich zainteresowań już na etapie studiów licencjackich.

W roku akademickim 2014/2015 rozpoczęłam studia doktoranckie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zostały one zwieńczone we wrześniu 2019 roku obroną pracy doktorskiej zatytułowanej Słownictwo sióstr zakonnych (na podstawie analizy XIX- i XX-wiecznych dokumentów Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz ankiet przeprowadzonych w żeńskich zgromadzeniach i zakonach).

W drodze naukowego rozwoju towarzyszy mi niezmiennie nieoceniona Pani Profesor Anna Piotrowicz, wzór poszukiwanego Nauczyciela i Mistrza. Pod kierunkiem Pani Profesor powstała moja praca licencjacka, magisterska i doktorska.

Od 2002 r. jestem członkinią Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Śluby wieczyste w tym Zgromadzeniu złożyłam w 2010 r.

Pragnienie nauczania dzieci i młodzieży, które odkryłam w czasie pracy w domu dziecka, skłoniło mnie do podjęcia w 2018 r. studiów na kierunku Przygotowanie pedagogiczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.


Zainteresowania

Literatura polska, językoznawstwo (leksykologia, socjolingwistyka, teolingwistyka, komunikacja językowa). Od siedemnastu lat niezmiennie zadziwia mnie moje zakonne powołanie. Fascynuje mnie również historia Polski, a także Lwów – miasto, w którym powstało moje zgromadzenie zakonne i które nosi ślady działalności sióstr prowadzonej tam od połowy wieku XIX do roku 1946.

Przez dwa lata pracowałam jako księgowa i z tego okresu pozostało mi zainteresowanie rachunkowością. Interesuję się florystyką. Chętnie odwiedzam ciekawe miejsca w Polsce i nie tylko – najchętniej w towarzystwie swojej siostry. Lubię teatr, operę i balet oraz wędrówki po lesie z moim tatą, który jest leśnikiem prawdziwie zakochanym w swoim zawodzie.


Publikacje

Książki

Nasza historia [historia Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej] Zielona Góra 2016.

Artykuły

Do kogo mówi biskup? O sposobach zwracania się do odbiorców przez biskupa Grzegorza Rysia, „Poznańskie Spotkania Językoznawcze” 2016, t. 31, s. 187-196.

„Każdy z nas buduje dom”, czyli o kilku rodzajach środków retorycznych w wypowiedziach biskupa Grzegorza Rysia, „Język. Religia. Tożsamość” 2016, nr 2 (14), s. 197-208.

Kto jest kim w domu zakonnym? O sposobach nominacji na przykładzie Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, „Język. Religia. Tożsamość” 2017, nr 2 (16), s. 63-76.

Nowe narzędzia komunikacyjne w nowej ewangelizacji. Cechy językowe wpisów publikowanych na polskojęzycznym koncie papieża Franciszka na twitterze @pontifex, w: Nowa ewangelizacja. Język – teologia – kultura, pod red. M. Nowak i W. Przyczyny, Tarnów 2017, s. 257-274.

O zapomnianych XIX-wiecznych wyrazach i związkach wyrazowych z kręgu leksyki religijnej (na przykładzie dokumentów Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej), „Poznańskie Spotkania Językoznawcze” 2017, t. 33, pod red. M. Rybki, M. Wrześniewskiej-Pietrzak, s. 131-141.

Gry językowe w tytułach książek religijnych (na wybranych przykładach), „Język. Religia. Tożsamość” 2018, nr 1 (17), s. 35-50.

Można być leciwym matołem [], czyli o potoczności w kazaniach ks. Jana Kaczkowskiego, w: Kultura komunikacji językowej 5. Kultura komunikacji potocznej w językach słowiańskich, pod red. A. Piotrowicz, M. Witaszek-Samborskiej, K. Skibskiego, Poznań 2018, s. 395-407.

Inne

Narodzenie Pańskie w religijnych pieśniach średniowiecza (na wybranych przykładach), „Słowo” 2013, nr 27, s. 17-32.

Troska o chorych i cierpiących w Kościele znakiem chrześcijańskiej caritas. Wprowadzenie w problematykę, [w:] „Edukacja” t. 9, 2013, s. 143-150 (współautor: S. Regmunt).











REDAKTORZY STRONY:
ZUZANNA PRZYBYSZ  2022 -
EWELINA WOŹNIAK-WRZESIŃSKA 2018 – 2022
PIOTR FLICIŃSKI 2006 – 2018

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Document made with Nvu